Dag Kättström
Det ser ljusare ut, även om mörkret håller på att sänka sig över Florida. Nasa meddelade att chanserna ökar för uppskjutning, men det hela är fortfarande mycket ovisst.
Samtidigt håller Christer Fuglesang just nu på att krypa in i den orangea start- och landningsdräkten.
Är det någon som skulle kunna säga något om uppskjutningar och väder är det Sven Grahn. Och han kan inte säga något om det här läget. Han står ute på grusplanen och känner med händerna i luften. Var det regndroppar? Vi tittar på molnen. Åt vilket håll blåser det? Hur högt ligger de där molnen?
– Omöjligt att säga, säger Sven Grahn, som jobbat med uppskjutningar sen sextio-talet.
Om 40 minuter bestämmer sig Nasa för om man ska återuppta nedräkningen som nu gjort ett planerat stopp.
– Jag tror de kör tills ”the bitter end”, säger Sven Grahn.
Skulle man kunna köra just nu?
– Ja, det tror jag.
Medan vi väntar på att astronauterna ska åka förbi oss på väg ut till startrampen underhåller Sven Grahn med gamla historier från Apollo 17 -72, då svenskarna trängde sig in på området i en gammal stationsvagn och upplevde uppskjutning i ett folkliv utan dess like med alla 70-talsingredienser man kan tänka sig.