Dag Kättström
Nasas jagade meteorolog Kathy Winters. Lite tröttare i dag. |
DAGAR KVAR 1: Risken för att Christer Fuglesang inte kan komma i väg som planerat har nu stigit till 60 procent. Det framkom vid en presskonferens på Nasa:s presscenter vid Kennedy Space Center vid 16-tiden på onsdageftermiddagen svensk tid. Det är molntäcket som stör.
De regler för vädret som man satt upp för sig själva är komplexa. Här kan den intresserade läsa mer. När det gäller molntäcket får det inte vara tjockt, inte för lågt och inte för laddat. Man vill kunna följa färjan optiskt, man vill kunna nödlanda den på Kennedy Space Center om något går fel och den får inte färdas genom elektriskt uppladdade moln.
Ytterligare ett problem är att vädret i Spanien och Frankrike är dåligt natten till fredagen. Om Discovery drabbas av problem långt uppe kan man inte återvända till Florida. Då ligger Europa närmast för en nödlandning. Därför måste vädret på någon av de tre militära landningsbanorna i Zaragoza och Moron i Spanien och i franska Istres vara okej.
På fredag och lördag är molnen borta, men då är det vindarna som är besvärliga. Om det på hög höjd är vindkaos vill man inte lyfta. Början på nästa vecka ser bra ut, säger meteorolog Kathy Winters, men sedan kommer ytterligare fronter in.
Vad som ändå räknas är vädersituationen i uppskjutningsögonblicket och det går inte att förutsäga. Det kan handla om minutrar av öppningar i molntäcket. Får man det så kör man. För att hjälpa till att bestämma vindförhållandena på hög höjd brukar astronautkollegor till Fuglesang som inte ska upp hoppa in i t-38:orna och ge sig upp på hög höjd och rapportera.