Lena Hennel
Kinas officiella nyhetstidning, China Daily, har idag en fyrasidig bilaga för att ”fira” att Sveriges premiärminister Fredrik Reinfeldt är på besök. En lång intervju med ambassadören Mikael Lindström och en del näringslivartiklar finns med, samt naturligtvis en bild på Reinfeldt och president Hu Jintao. tillsammans
Fredrik Reinfeldt har nu talat på Pekings universitet. Klimatet var huvudfokus. Efteråt var det frågestund och statsministern fick frågor om bland annat turbulensen kring OS-facklan, men också varför han tar upp frågan om enskilda fångar med Kinas ledare.
Dessförinnan hade han ett samtal med de kinesiska studenter som studerar mänskliga rättigheter, där fick inte medierna vara med. Men flera av de närvarande berättade att samtalet varit öppenhjärtigt med studenterna. Deras engagemang och lidelse var rörande, sade en av dem som var med.