Lina Kalmteg
Riktigt så storslaget beröm som Sveriges bästa kulturprogram fick vi väl inte i våras. Men mottagandet var i alla fall varmt och Expressen, som också gör ett kulturprogram, kallade det nyligen ”förtjänstfullt”.
Från och med 3 september kan du åter se SvD Kultur på TV 8 med studiosamtal, reportage och intervjuer om vad som händer i kulturlivet just nu. Och självklart är vi då ännu bättre! Kanske rent av Sveriges bästa kulturprogram? Dessutom har vi en ännu bättre sändningstid: Onsdagar kl 21 (och precis som i våras flera repriser och alltid på webben).
Missade du oss, mot all förmodan, under våren kan du se alla program här på bloggen.
Ett av inslagen var en intervju med den danska författaren Suzanne Brøgger, feministikonen som inte vill vara någon ikon. Vår reporter Karin Thunberg träffade henne på Själland och pratade med henne om hennes senaste bok, Sølve. Nu finns intervjun i en längre version här på webben. Dessutom kommer den att sändas i TV 8 måndag 30 juni kl 12:00 samt lördag 5 juli kl 16:15. Missa inte!