Linnea Olsson
Peace & Love är sannerligen för 90-talisterna vad Hultsfred var för 80- och 70-talisterna. Kidsen flockas. Varken jag eller Hårdrocks-Henke har sett en enda patchväst. Skandal.
Det är, milt uttryckt, otroligt varmt. Och festivalområdet är stort och meckigt och svårhanterligt. Man vet inte var något är – alls. Men det ordnar väl upp sig.
Bullet hade otur med ljudet, men annars var de lika avväpnande bra som alltid. Bakom mig i publiken stod Monster Magnet och diggade. Om det finns något band i hela Sverige som är värda sin framgång är det Bullet. Nyss spelade de förband till AC/DC på Ullevi, nu stod de på Peace & Loves största scen. Ganska mäktigt för ett denim&läder-älskande heavy metal-band från Växjö.