EU-valbloggen från valvakorna

Anna Gustafsson

Anna Gustafsson

Södra teatern närmast skakar av glädjeyra, förstärkt av rockbandet som äntrat scenen, efter att valresultatet står klart. MP:s toppkandidat Carl Schlyter har dock dragit sig undan festligheterna, och tagit skydd i en vrå i foajén.

– Det här är fantastiskt! Jag blir bombarderad av sms med resultat från olika länder. 14 mandat för franska gröna. Grekiska gröna kommer in för första gången. Och så att det gått så fantastiskt bra här. Det är jättekul! säger Carl Schlyter.

Vad tror du framgångarna beror på?

– Jag tror att folk vet att det inte går att vänta mer. Det krävs en ambitiös miljöpolitik för att vända utvecklingen,

Framgångarna för de gröna partierna inom EU kan få stor betydelse i parlamentet, säger han:

– På det här sättet har vi större chans att oftare än tidigare spela en vågmästarroll. Det är väldigt betydelsefullt i parlamentet, eftersom det inte finns några klara majoriteter.

Att det skulle gå bra för MP på hemmaplan har på något sätt legat i luften, enligt Carl Schlyter.

– Man har känt det under hela valrörelsen. Det började bra, och alla miljöpartister man mött har varit fantastiskt glada. Sedan har det spridit sig.

Fler bloggar