Lars-Georg Bergkvist från World Economic Forum

Lars-Georg Bergkvist

Lars-Georg Bergkvist

– Två saker har jag insett här i Davos: Att ekonomiska nedgången har en global omfattning och är djupare än vad jag trott tidigare. Och att Sverige klarat sig förhållandevis lindrigare än många andra länder. Och det senare är en bild som inte alltid avspeglar sig hemma i Sverige.
Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt vid ett möte med de svenska medierna innan han återvände till Stockholm.
– Det kommer att bli mörkare innan vi kan börja teckna det ekonomiska läget i några andra färger, sa statsministern och betonade:
– Nationella lösningar kommer inte att fungera. Det är en klok utgångspunkt även för de svenska diskussionerna.
Stort hopp sätts här i Davos till det toppmöte mellan G 20-länderna som hålls i London den 2 april.
– Och Gordon Brown har en ambitiös agenda, sa Reinfeldt som träffade den brittiske premiärministern här i Davos.
När det gäller åtgärder som behöver vidtas är en ökad transparens på finansmarknaden viktigare än nya regleringar, menar Reinfeldt.
Svag insyn kan skapa farliga rykteskaruseller.
IU regleringsfrågan ligger bevisbördan på förslagsställarna, anser han. De måste tydligt kunna visa åtgärderna behövs och inte ställer till skada. Regeln ska vara: Så få – men effektiva – regeringar som möjligt.
Även om det kommande G20-mötet är betydelsefullt betonar den svenska regeringen att det är minst lika viktigt att utveckla Bretton Woods-institutionerna Internationella Valutafonden (IMF) och Världsbanken.
– Där har alla ett inflytande, även Sverige.
Både Reinfeldt och finansminister Anders Borg upprepade att de är oroade över ”krislösningens pris”: Att de stora stödpaketen bidrar till att starkt försämra statsfinanserna i många länder.
Det kan skada kapitalförsörjningen och skapa nya, svårbemästrade obalanser i världsekonomin.
– Det gäller USA, naturligtvis. Men även flera stora länder i Europa är på väg att få stora budgetunderskott.
När det gäller bank- och finanskrisen är alltså Sverige i ett annat läge än många andra.
De svenska bankerna är solventa. Det svenska problemet är i stället att många storföretag som är verksamma i flera länder och delvis finansierat sig utomlands mer eller mindre tvingats ”ta hem” sina lån till Sverige som en följd av att de utländska kreditgivarna strypt sin utlåning eller gått omkull.
Det har skapat ett ökande tryck på de svenska bankerna.
Den svenska regeringens politik går nu ut på att se till att – i linje med vad som beslutats inom Ecofin – stötta solventa banker så att de kan möta den ökande kreditefterfrågan. Förslag från regeringen kommer, förklarar finansministern.

FOTNOT: G 20 består av de ledande industriländerna plus ledande utvecklingsländer som Kina, Indien och Brasilien. Gruppen svarar för 85 procent av världens bruttonationalprodukt och befolkning.

Fler bloggar