SVD Offert - Bästa sättet att få offerter.

Få offerter från tusentals kvalitetssäkrade företag - snabbt, enkelt och tryggt.

POPULÄRAST  JUST  NU:

SvD i samarbete med

Design utan nyhetskänsla

REDESIGN AV SYDSVENSKAN. Att redesigna en nyhetssajt är alltid en utmaning. Förutom det uppenbara, att sajten ska vara logisk, funktionell, lätt att navigera i, ska den också fungera i flera olika webbläsare och vara läsbar i olika skärmstorlekar.

Det finns olika skolor för hur en nyhetssajt ska se ut. I Sverige och Norge finns två dominanter som på många sätt präglat och satt standarden:Aftonbladet. se och VG.no.

De var båda tidiga på nätet, och de är båda extremt marknadsledande i sina respektive länder.

De är båda långa sajter där de utnyttjar och tar fasta på de flesta människors beteende att scrolla nedåt. I den anglosaxiska världen är sajterna mer horisontella: smalare spalter, färre scroll, mindre rubrikstilar: Guardian, Daily Telegraph, NY Times är exempel på detta.

Få sajter som redesignats i Skandinavien de senaste åren har vågat frångå den etablerade principen med många puffar staplade på varandra på längden i en bred mittspalt.

Förrän nu.

I går gick Sydsvenskan.se upp med en ny sajt som på massor av plan skiljer sig från de övriga svenska nyhetssajterna. I stället för en utvald nyhetstopp kör Sydsvenskan med fyra huvudnyheter som man roterar i toppen på sajten.

Senaste nytt-rutan som de flesta sajter har längst upp till höger i en spalt har fått betydligt större utrymme här. Och nyheterna där blandas, högt och lågt: Just nu läser jag Seriekrock i Staffanstorp, och litet längre ned: Dawit Isaak lovas rättegång.

Intill Senaste nytt har Sydsvenskan en funktion som de kallar läsarpulsen: en sammanfattning av mest läst, mest kommenterat och mest länkade artiklar just nu. Ämnen, artiklar där läsartempen är som högst.

Litet förenklat kan man säga att nya Sydsvenskan är uppbyggd kring automatiserade flöden på ett helt annat sätt än andra nyhetssajter. Läsarinteraktionen får ta mycket plats, allt i från de senaste kommentarerna som rullar synligt på sajten, till läsarpulsen.

Som jag upplever det är den uppbyggd enligt en princip om tre tempon: i toppen högt tempo med fyra nyheter som redaktionen väljer och uppdaterar kontinuerligt. I mitten något långsammare, med fyra nyheter: lokala såväl som nationella och internationella som uppdateras mer sällan. Och därunder rullar sajtens olika bloggar som uppdaterar med litet olika frekvens.

I botten samlar redaktionen material med längre livslängd. Det är i skrivande stund i stort sett samma artiklar som legat där sedan jag var inne i går eftermiddag: iPad blir försenad, Leonard Cohen till Malmö, till exempel.

Ur ett redaktörsperspektiv är detta så klart bra och strukturerat. Det gör det lättare att organisera redaktionen när du vet att ditt huvudfokus ligger på den övre tredjedelen av sajten och de fyra huvudnyheterna och de fyra toppnyheterna. Dina kollegor kan fokusera på de övriga två tredjedelarna.

Om Sydsvenskan har tänkt så eller organiserat sig så har jag ingen aning om, det är bara min högst personliga reflektion.

Är den bra då?

Efter att intensivtsurfat på sajten det senaste dygnet och försökt förstå upplägg och hur redaktion och utvecklare tänkt är mitt omdöme: snygg, funktionell och fantastiskt snabbladdad.

Den har dock ett stort, stort minus: bristen på nyhetskänsla. I den här formen kan inte Sydsvenskan bygga några ordentliga nyhetspaket över huvud taget. Stora nyheter stannar vid en rubrik och en bild. Det som jag upplever som en av webbens stora styrkor när det gäller nyhetsberättande är just detta: huvudnyhet, sidovinklar, länka upp tidigare artiklar i samma ämne, vad säger bloggosfären om den här nyheten? vad säger läsarna? Kan vi integrera webb-TV, quiz, bildspel? Allt i samma paket.

Så bygger man nyhetesskeenden på nätet. Resurskrävande, visst, men fantastiskt överlägset papperstidningen.

Ett tydligt exempel på det ser vi just nu: alla skandinaviska nyhetssajter jobbar intensivt med nyheten om att det isländska vulkanutbrottet lamslår flygtrafiken.SvD.se har storyn i topp, vi har adderat bildspel (genrebilder) och webb-TV.DN.se tänker precis likadant: bygger paket med webb-TV, tidigare artklar i kombination med den dramtiska just nu-skeendet.

Sydsvenskan.se:s design gör det inte möjligt att ha mer än en ganska grotesk Just nu-rubrik. För att kunna växla upp och göra detta till en av sina fyra toppnyheter måste de ha bilder som fungerar i formen (rubrik integrerad i bilden).

Kanske de växlar över om en stund, men just nu, mitt i denna dramatik, är de efter övriga nyhetssajter trots att nyheten även berör såväl Malmö Airport som Kastrup.

Just dessa svårigheter gör att sajten riskerar att uppfattas som grund. För tidningssajter med starka varumärken är kopplingen till tidningen viktig. Tidningens profiler, djupet, analysen, möjligheten att söka bland bok- krogrecensioner på ett tydligt sätt. Väldigt mycket på sajtens undersidor: Lund, Malmö etc känns som långa automatgenererade listor. Inte paketerat, valt eller på annat sätt journalistiskt behandlat.

Antingen är Sydsvenskans redesign ett smart, kostnadseffektivt sätt att göra framtidens nyhetssajt, långt ifrån konventioner och traditionellt webb-papper-tänkande. Eller så är det ett journalistiskt magplask där man riskerar att tappa mycket av det som är nyhetssajternas styrka i sin iver att ligga framkant.

Jag lutar mer åt det senare.

  • Jocke

    Menlösa twitter
    Jag undrar varför ni på SvD ger så stort utrymme åt Twitter. Är det verkligen några som följer detta menlösa pladder?

    Håller med om att Sydsvenskans sajt är snygg men känns ytlig. Stora onödiga bilder och nästan ingen text. Väldigt lågt informationsinnehåll.

  • Fredric Karén

    @Jocke
    Twitterintegrationen är precis en sådan ingrediens som är viktig när man skildrar nyhetesskeenden på nätet. Det händer just, precis nu. Detta är vad människor pratar, tänker och skriver om den här händelsen. Jag tycker precis tvärtemot dig i den här frågan: twitter är en del av det nya medielandskapet. Aldrig tidigare har vi haft ett sådant fantastiskt flöde att visa och ta del av. Och glöm inte: många av de senaste årens stora nyheter har först rapporterats på twitter.

  • Larry

    Problem med PGUP o PGDN
    Sedan en tid har ni gjort om menyerna (3 rader) så att det blir omöjligt att bläddra en sida ner eller upp. Detta gör man antingen med knapparna på datorn eller i mitt fall med musens mittrulle. Nu tappar man ett par rader varje gång vilket är oerhört frustrerande. Så till den milda grad att man hellre väljer annan nyhetssajt vilket är tråkigt för SvD är en av de bättre.

  • André

    askan kan släcka elnätet
    Varför pratar alla om flyget. Det är ju så att askan kan lägga sig på isolatorer i högspänningsnätet och dessa får då ett sämre isoleringsvärde. Det kan orsaka överslag och elnätet kan stängas av för att undvika dessa överslag

  • JRS

    -
    I sin Q&A med läsarna ger webbteamet ett arrogant intryck. Man deklarerar att man skiter i de 5.9& av SDSs nätläsare som använder IE6(ingen gillar IE6 men jag skulle nog säga att om två dagstidningar med TAs och SDSs spridning vill vara otillgängliga för 6% är det idioti).

  • JRS

    …om typsnittet:
    Istället för att göra sig tillgängliga för folk är man måna om att anpassa för iPad.De som inte har nya skärmar kan inte heller läsa löptexten i artiklarna på SDS ordentligt. Man har medvetet valt ett seriftypsnitt, Georgia, som även om det är gjort för webben troligen försvårar läsandet för mer än 6% av användarna. Att inte sätta fokus på tillgänglighet för en stor dagstidning är inte modigt, det är korkat.

blog comments powered by Disqus