Annons

Sofia Hedström om mode

Sofia Hedström

Sofia Hedström

krage1w

Krage signerad Malin Henningsson

Här är listan över alla nykomlingar som är nominerade till Moderådets Rookie-pris:

Aether (London/Stockholm), kläder/dam www.aetherstudios.co.uk

Awesome Things (Stockholm), kläder/dam www.elinhasselgren.com

Black Book (Stockholm), kläder/dam & herr www.bbook.se

Castor Pollux (Göteborg), kläder/herr www.castorpollux.se

Ever Rêve (London/Göteborg), kläder/dam www.everreve.com

Isabell Yalda Hellysaz (Stockholm), kläder/dam www.hellysaz.com

Jennifer Blom (Stockholm), kläder/dam www.jenniferblom.com

L’Homme Rouge (Göteborg), kläder/herr www.lhommerouge.com

Malin Henningsson (Stockholm), smycken www.malinhenningsson.com

Mirja Rosendahl (London/Arjeplog), kläder/herr www.mirjarosendahl.com

Wilhja (Vilhelmina/Borås), kläder/dam www.wilhja.com

Yasar Aydin (Stockholm), smycken www.yasar-aydin.com

Om bloggen



Mode är så mycket mer än välfyllda shoppingkassar och i bloggen fokuserar jag på vad som händer i modebranschen, kläders effekt på miljön och plagg som ger hjärtklappning. Varje vecka inleds med Medveten måndag och på fredagar sammanfattar jag veckans mest intressanta modehändelser under Veckans ögonsbrynshöjningar.

Modemeriter: Visningsveteran som varit på över fyrtio modeveckor, bland annat i Paris, New York och São Paolo, och intervjuat modeskapare som Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood och Marc Jacobs. Jag skriver om mode i SvD varannan lördag, men har också varit expertkommentator på Fox TV, skrivit för amerikanska Nylon, ryska Collezioni och den världsledande trendbyrån WGSN samt studerat modejournalistik på Fashion Institute of Technology och modehistoria på Parsons School of Design. Under ett år genomgick jag en årslång shoppingdetox och 2011 kom boken Modemanifestet ut som beskriver upplevelsen. Modemanifestet finns även på norska och engelska och släpptes i USA våren 2013.

Stilsvaghet: Knallröda läppstift, pennkjolar och löparklänningar – har sprungit nio maraton i klänning.

Kontakta Sofia Hedström här