Johan Lindberg
Då är det dags för en sista ledtråd till veckans Stockholmsgåta. Startbilden kan ni se via denna länk och bild två ser ni här. Här en annan bild från platsen som jag tog häromdagen:
Mejla in din gissning till mittstockholm@svd.se. Lösningen kommer på onsdag då du kommer att få en spännande historia om platsen.
Som jag skrev tidigare är jag medveten om att det är en knepig gåta och många läsare verkar ha svårt. En ledtråd ni fick är ju att det en gång i tiden funnits fångar på platsen.
Här några av de hundratals gissningar som kommit in:
Leo Gillholm: ”Cityterminalen”.
Johan Adner: ”Väldigt svår gåta så här långt. Man får ju känslan av någon typ av station/ankomsthall… Men jag gissar på Vasahuset vid Vasagatan”.
Hanna: ”Det här var bland det svåraste hittills. Får en känsla av att det är vid Sergels torg, men får inte riktigt ihop det. Magkänslan säger det, men samtidigt känns det lite mystiskt om det är rätt. Får inte riktigt ihop övergångsställe och fasad. Men vi kör på det tills vidare. Tack för alla utmaningar Johan – du fördjupar bilden av Stockholm!”.
Mikael Bouveng: ”PK-huset på Hamngatan”.
Stefan Maria Reimer Civantos: ”Jag chansar på Fridhemsplan”.
Jörgen Gustavsson: ”Jag kan denna gång enbart gå på magkänsla – och den är svag… Gissar att veckans bildgåta är tagen utanför Garnisonen – ut mot Karlavägan. Var där kan jag emellertid inte avgöra utifrån hittillsvarande ledtrådar”.
Rebecca Stadener: ”Kulturhuset?!”.
Elin: ”Knepigt – men jag tror att det är Oscarsteatern”.
Janne K: ”Kan det vara Göta Lejon?”.
I väntan på rätta svaret får ni gärna ta en titt på bildspelet om Kungsgatan. Klicka på denna länk eller på bilden:
Foto: Stadsmuseet och Johan Lindberg
Ta också gärna en titt på någon av kortfilmerna som gjorts här på bloggen – se denna länk eller klicka på bilden.