SVD Offert - Bästa sättet att få offerter.

Få offerter från tusentals kvalitetssäkrade företag - snabbt, enkelt och tryggt.

POPULÄRAST  JUST  NU:

SvD i samarbete med

Fråga Malin: Smärtor vid löpning på hårt underlag

Benhinneproblem.

Smärta i smalbenen vid löpning på hårt underlag. Malin Ewerlöf Krepp ger råd. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej!

Jag har just kommit igång att jogga. På löpbandet har det gått fint med 2 km. I söndags provade jag utomhus 2,5 km och kände av lite smärta framtill på smalbenen. Kan det vara muskelfästena? När jag tidigare år försökt komma igång, så har jag gett upp när jag fått ont just framtill på smalbenen. Den smärtan har då suttit kvar flera dagar. Vad ska man tänka på för att undvika denna smärta?

Vänliga hälsningar,

Ann-Sofie Nilsson

SVAR:

Hej Ann-Sofie,

det låter precis som dina besvär är benhinneproblem. Det är väldigt vanligt med sådana problem när man kommer igång med löpning eller springer på hårt underlag. Jag ska inte säga att det är en nybörjarkrämpa för man kan få ont i dem även om man sprungit mycket men oftast kommer det när man just startar upp en löparsatsning.

Det positiva med benhinneproblem är att det inte är en allvarlig skada utan brukar kunna klinga av av sig självt så småningom när man vant sig lite mer vid löpning. Vad man ändå kan göra för att stilla smärtan och skynda på att det går bort är att kyla med is efter att du sprungit och är öm. Dessutom är det effektivt att massera vaden så den inte ligger och trycker på benhinnan. Dessutom kan man massera på själva benhinnan där du är öm för att sätta fart på blodgenomströmningen och få bort det ömma på så sätt.

Prova dessa egna sätt att stilla smärtan. Annars tror jag ändå att det kommer att ge sig av sig självt så småningom. Om du försöker vila bort det så kommer det gärna tillbaka när du börjar springa igen. Därför tycker jag det bästa är om du kan fortsätta att springa men öka träningen väldigt försiktigt.

Lycka till!

/Malin

Har du också en löparfråga till Malin Ewerlöf Krepp? Mejla den till spring@svd.se!

  • Kjell Nilsson

    De har testat följande  i USA med bra resultat(men vet ej hur många som testade)
     stå mot en vägg vinkla fötterna uppåt  8×15-20 sek den övningen kör jag.
    Det ska visst hjälpa….

  • Cicci

    Måste bjuda på bästa tipset som jag fick av pojkvännen som spenderat tonåren löpandes tillsammans med hockeylaget: ta på ett par långa strumpor eller benvärmare. Man känner sig som en idiot när man löper i benvärmare (gärna till shorts) men jag får aldrig ont. Fungarade från första gången, och jag är en rätt ovan löpare. Min syster hade samma problem och blev lika glad som jag över att det fungerade.

    Jag har tyvärr inga vetenskapliga länkar att bjuda på för att bevisa min poäng, men testa, för mig fungerar det!

blog comments powered by Disqus