SVD Offert - Bästa sättet att få offerter.

Få offerter från tusentals kvalitetssäkrade företag - snabbt, enkelt och tryggt.

POPULÄRAST  JUST  NU:

SvD i samarbete med

Fel beslut i Knesset

Den som inom Israel offentligt manar till bojkott mot landet eller produkter från ockuperade områden ska kunna stämmas av affärsidkare som anser sig drabbade. Organisationer som arbetar för bojkott av Israel ska kunna diskvalificeras från upphandlingar av statligt finansierade projekt, och ska också kunna förlora de skatteförmåner som NGO-statusen ger. Dessa är några resultat av måndagens omröstning i det israeliska parlamentet, Knesset.

Många menar, som tidningen Haaretz, att förslaget bryter mot Israels grundlag. Människorättsorganisationer i landet hoppas och tror att landets Högsta domstol kommer att stoppa lagen från att implementeras. Det är bara att hålla tummarna för att domstolen väljer att skydda den israeliska demokratin från detta angrepp.

Vissa av de som röstade för lagen motiverade sin åsikt med patriotism. Men ingen riktig vän av Israel kan stödja att yttrandefriheten i landet begränsas.

Det är inte främst de som på autopilot avskyr Israel som har skäl att uppröras över lagen. Nej, det är den som istället vill värna landet och dess demokrati som har störst anledning att förfäras. Och förfäras är just vad många i Israel gör. Inte bara vänstertidningen Haaretz ledarsida har tagit ställning mot lagen. Även högertidningen Jerusalem Post säger nej, ty de menar att även ”bojkottinitiativ måste få tävla på den fria marknaden för idéer”.

  • Karl-Otto Hultström

    Om en svensk arbetade inom Sverige för bojkott av Sverige och svenska varor skulle vi väl alla reagera negativt. Vänstern och sverigehatare i allmänhet skulle väl aplodera men vad skulle vi andra tycka !

    Samma läge råder i Israel. Jag kan inte tycka att den nya lagen där är på något vis felaktig.
    Det är väl en regerings plikt att skydda landet mot yttre och inre fiender ?

  • http://www.facebook.com/fredrikgustavsixtensson Fredrik Sixtensson

    Fast att uppmana till bojkott är att påpeka för folk att vissa saker som sker är moraliskt tvivelaktiga och att man för att få slut på det inte borde handla, inte att uppmana folk att omstörta samhället (och alltså bli en inre fiende). Det är sen upp till folk att själva avgöra om de vill fortsätta handla eller inte, om de själva tycker att statens eller företagets agerande är omoraliskt etc. Det är alltså helt demokratiskt – man tvingar ingen, man använder inte våld och man förstör inte egendom. och inte konstigare än om vi i Sverige skulle bojkotta exempelvis H&M, om det visade sig att de lät mörda fackföreningsanställda utomlands eller göra något annat dubiöst. Den här lagen är i princip som att förbjuda någon att rösta som de vill.

  • http://twitter.com/scaber_nestor Niklas Starow

    Personligen gillar jag yttrandefrihet, tyvärr är det en frihet många tar för givet att om den skulle inskränkas så skulle det inte drabba dem.

    Därför är det alltid svårare att försvara den, för man måste försvara den även för personer som ”Karl-Otto Hultström” som även han måste få uttrycka sina antidemokratiska ståndpunkter.

    Jag hoppas ”Karl-Otto” att du alltid kan skriva som du gör, utan att någonsin bli bestraffad för det.

    Niklas Starow
    Liberaldemokraterna.

  • Anonym

    Landsförräderi ryms inte inom ramen för yttrandefrihrt. Den nya israeliska lagen är helt nödvändig eftersom extremvänstern i Israel inte drar sig för att instämma i kraven på bojkott i handel, kultur och akademiskt utbyte från diverse antisemitiska organisationer utomlands..

  • Anonym

    Din jämförelse med H&M haltar. Lagen gäller inte bojkott av enskilda företag på grund av vad de gjort, utan gäller Israeliska medborgare som uppmanar till bojkott av företag som enbart har gjort det enda felet att producera i sitt eget land. Då kan uppmaningarna jämställas med en mildare form av landsföräderi, och enligt regeringen uppnådde det tydligen målet för det. Frågan bör snarare gälla varför dessa personer och organisationer som avskyr landets politiska åsikter och företag så pass mycket fortfarande är kvar i landet.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=647401141 Dan Johansson

    ”Landsförräderi ryms inte inom ramen för yttrandefrihrt.”

    Gud en sån vansinnigt idiotisk kommentar. Man slutar aldrig fascineras av människor som vill inskränka yttrandefriheten för att de anser att saker de inte själva gillar av någon anledning inte omfattas av yttrandefriheten.

  • http://pulse.yahoo.com/_IJDGL7U3ZPBKLC6HRD7OIZ65KA Wowa

    Vad har affärsidkare med politiken att göra? Inget. Hycklande dubbelmoralister har alltid käften full av floskler och pekar gärna. I Israels fall så är det samma gamla visan. Hur man än vrider sig så är alltid röven där bak. Israel är en modern, high-tech land som frälste mänskligheten med uppfinningar inom de flesta områden. Human rights vurmare borde se det och jämföra med grannländerna; öken, knarksmugling, öken, politiska fångar, öken, hatpropaganda, fattigdom, analfabetism, öken…

  • Anonym

    Det är exempelvis illegalt för judar och araber att gifta sig sedan 2003.
    Flera rabbiner och andra lösa pack har basunerat att judar inte ska hyra till araber.
    En rabbin blev nu i veckan arresterad för att givit klartecken att döda icke-judiska barn.

    Hur länge ska de svenska median fortsätta måla ut smygrasister som SD som det nya SS medan Israel går längre än ens den värsta vänstermardröm som AB:s ledarredaktion kan tänka sig.

    Vurmen(eller snarare den rädda tystnaden) om Israel i svensk media är suspekt.

  • http://pulse.yahoo.com/_IJDGL7U3ZPBKLC6HRD7OIZ65KA Wowa

    Vad har katten släppat in nu igen? Förbjudet? Stiftat i grundlagen? ..o så den uttjänta visan om Israel (läs judar) = SS. Känns det bra att genom en fiffig psykologisk flipp inte känna någon skuld för 1000 årig behandling av Judar i Europa?  Palestinier = europeiska Judar. Självbedrägeri har inga gränser.

  • Anonym

    Ringde först till Aftonbladet och frågade varför dom inte skrev om nyheten, kvinnan som svara visste ingenting först, men sa att de skulle skriva om det. Ringde därefter till Expressen, en man svara (han var lite nervös, han ville helst lägga på telefonen) han visste ingenting heller. Ringde därefter till TT (tidningarnas telegrambyrå), en kvinna svara ( ville inte helst prata med mig, hon hade ”bråttom”) först sade hon att de inte visste någonting, men snabbt ändrade hon sig och sade att de hade visst skrivit om det inatt dvs 2011-07-12. Vad jag förstår antog Israels Knesset lagen idag och inte inatt. Med andra ord ljuger kvinnan och TT. 

  • GGG

    Oavsett vad man tycker om själva lagen är den ändå ett tecken på en djup spricka i Israel. Den oroliga grunden för Israel rör på sig hela tiden. Men at work och Midnight Oils texter är mer aktuella för Israel än för Australien.

  • http://profiles.yahoo.com/u/VHUEWPFP2HOX7M64K5QZSF3I2M Jose

    Nu står det ju i artikeln att det uppmanas till bojkotter mot produkter från de ockuperade områdena. Det är inte så svårt att gissa sig till varför du ser detta som naturligt när du anser att de ockuperade områdena är en naturlig del av Israel. För någon som vill se Israel som ett fritt och demokratiskt land så borde detta vra ett hårt slag i ansiktet. För de som ser Israel som en fascistisk teokrati så är det ytterligare vatten på kvarnen. För vänner av yttrandefrihet har svårt att ställa sig bakom en sån här lag. Vänner av storebror tycker den är fantastisk.

  • Anonym

    Antalet proisraeler på denna sida är stort och alla riktar dom tirader mot minsta kritiker mot Israels politik.
    Sant är att det finns israelhatare som gör det bara för hatets skull. De går inte att diksutera med.
    Men det finns också ett stort antal israelkritiker som ser att Israels politik ökar hatet mot judar pga av att den är odemokratisk, ibland rasistisk och många gånger rent av av förbrytarkaraktär. Varför ska israels folk, judar över världen behöva utså spott och spe för att Israels regim beter sig som gangsters?

    Att göra det olagligt att bojkotta eller uppmana till bojkott av företag som lever av ockupation eller stöld av andra människors egendom låter som något man gör i en diktatur. Nästa steg blir väl att skicka Mossad på mördarturne i Europa för att tysta de kritiker som vill bojkotta Israel (tills dess att de tar åtminstone ETT steg i en fredlig riktning).

    Det s.k. kriget mot terrorn kommer aldrig få ett slut om vi inte börjar med att nysta upp Palestinafrågan.

  • http://profiles.yahoo.com/u/VHUEWPFP2HOX7M64K5QZSF3I2M Jose

    Självklart har judarna också ett ökat behov av lebensraum.

  • Anonym

    Lustigt att du skiljer på semiter..ja araber o judar är ju genetiskt identiska..semiter..!
    Araber levde ju inte i Tyskland under WW2..!
    Därför har de körts bort från sitt hemland till förmån för The Holocaust Industri..!
    Avskyvärd brist på etik o moral styr sionisterna..!

  • Mulligan

    Själv har jag inte ätit en Jaffa-apelsin sedan 1967 så man kanske får börja se sig om efter Mossad-agenter från ”mellanösterns enda demokratiska land”.

  • Pengator

    En vis man har sagt: ”Att vara judisk kan kanske bäst jämföras med att ha MC-intresse.
    Det ingår liksom att ta all skit för vad HA respektive Israels regering/militär ställer till med.”

  • Anonym

    OK, den var udda. Visheten alltså.
    Jag uppfattar ändå att det finns en hel del kloka israeler, judar också för den delen.

    Men om det är som du för fram det så vidhåller man att allt är bra hur kriminell regimen än är?
    Bertold Brecht uttryckte det bra med att inte veta är ren dumhet men att veta och dölja i lögn är en förbrytelse.

    Så uppfattar jag en stor del av israelerna, och du bekräftar det, man vet att man gör orätt men döljer det med förljugenhet och självbedrägeri.

  • Pengator

    Du missförstår mig tydligen.

  • Anonym

    Ok, sorry.
    Uppfattade det som ett försvar.
    Men man kan se det som djup ironi också.

  • Pengator

    Bråddjup… ;)

  • Marcus

    Ja, nu blev det väldigt svårt för SvD. Hur skall man nu ställa sig? Det totala vurmandet för israel sattes uppenbart i halsgropen då knesset visade vilken sida man står på ur demokratisk synvinkel. israel är tydligen inte den demokrati man förfäktat i olika sammanhang. SvD får svårt att kritisera andra när bjälken i det egna ögat sticker ut på mer än ett ställe.

  • Anonym

    Jaha, nya dumheter om Israel…

    Det är förstås rätt att ifrågasätta uppmaning till antiisraelisk bojkott i ett läge då terrorister och
    diktaturkramare ständigt uppmanar till bojkott mot den israeliska
    demokratin.

  • Anonym

    Oj, Dexys Midnight Runners, finns de fortfarande? Jag minns när låten ”Come on Eileen” kom för en herrans massa år sedan. Då gjorde jag lumpen på K2 i Göteborg och vi brukade spela den i mässen. Vi grabbar i plutonen tröttnade aldrig på den där låten! Det är mer än man kan säga om Överste Jonsson som blev redigt less på den. En dag tappade han humöret ordentligt och skrek ”Näste man som sätter igång den där jävla dunka-dunkan kommer jag personligen att ställa inför krigsrätt!”. Själv lyssnade han enbart på Wagner.

    Ja, det där klippet väckte många härliga lumparminnen till liv. Tack Andres!

  • Anonym

    Hoppet väcks till liv. Kevin live. The Greatest Love of All. Concrete and Clay.

    Kärleken.

  • http://twitter.com/jimho33 30 Something

    Det kommer komma en ny skiva också. Har jag hört. Kul!

blog comments powered by Disqus