SVD Offert - Bästa sättet att få offerter.

Få offerter från tusentals kvalitetssäkrade företag - snabbt, enkelt och tryggt.

POPULÄRAST  JUST  NU:

SvD i samarbete med

Schlagerflopp på Pride

Pride Det stora samtalsämnet på årets Pridefestival är att den nya ”öppna” festivalen med gratis inträde mitt i centrala Stockholm har gett en betydligt högre andel heterosexuella besökare än vanligt. De som främst ser Pride som en politisk manifestation gör tummen upp, de som främst ser Pride som ett partytillfälle surar – hur kul är det att gå på gayfest när det kryllar av heteropar som demonstrativt håller hand?

Men den verkliga frågan är förstås, liksom tidigare år, hur torsdagens schlagerkvällen föll ut. Sådär, om man ska sammanfatta reaktionerna på nätet. Årets nyhet, återuppväckandet av den klassiska liveorkestern, komplett med Anders Berglund och dirigentpinne, blev droppen för tidningen QX skoningslösa schlagerexpert som i en brutal sågning nu kräver att själv få ta över hela arrangemanget.

  • Anonym

    ”Man skriver som man umgås”..?
    Du skriver som du vill umgås snarare..!
    För att platsa i det åtrådda umgängetl..!

  • Anonym

    Ja du JJP2..alla fattar inte…tyvärr..!

  • http://blog.pelotard.com Pelotard

    Terry Pratchett har en definitivt manlig Död SOM PRATAR SÅ HÄR.

  • BigDemonicBunny

    Det är dock intressant att väsen som förutser döden (banshee, nornor osv) är, såvitt jag vet, uteslutande kvinnliga.

  • http://www.facebook.com/people/Sven-Erik-Hansson/1561043228 Sven Erik Hansson

    Här i Sverige har döden varit en man.T.ex när Ingmar Bergman i Sjunde inseglet skall låta en person föreställa döden så är det en man.Det tycker vi är naturligt.

  • Anonym

    Der Teufel, der Satan dvs. maskulinum på tyska (germanska) som Harrison skriver men begreppet infördes med Kristendomen under tysk högmedeltid. Fanns någon ”Satan” i urgermanskan?

  • Clas Ohlsson

    ”Det närmaste de gamla germanskspråkiga nordborna kom till en dödspersonifiering var Hel, dödsgudinnan.” Jag antar att det är detta du menar?

  • Anonym

    Ja, Harrison skriver om det (finns i fornnordisk religion) men jag tänker på seklen närmast f.Kr. och i hela Nord- och Mellaneuropa då man pratade ett gemensamt urgermanskt språk (känd hypotes). Hel, var dödsriket & dödsgudinnan under yngre järnålder i Norden, men grekiska Helané betyder väl fackla (brinnande ”något”) och kan kanske ha ”lånats” och använts av de urgamla Germanerna som symbol för döden (dödsriket)? Vem vet?

  • Anonym

    Neil Gaiman har en kvinnlig Död som är coolest Death ever.

  • Anonym

    Terry Pratchets lieman i Mort går inte av för hackor heller.

  • Harry Granqvist

    Alla gillar korsriddare, men när Behring Breivik försöker sig på ett modernt korståg åker han i fängelse. Ungefär den logiken – om det nu var logik ovanstående nynazist-kramare var ute efter.

  • Anonym

    Varför inte Ronald F Maxwells Gettysburg från 1993, slaget som avgjorde amerikanska inbördeskriget. Otroligt betydelsefullt ur historisk synvinkel. Och en högt rankad film (dramadokumentär).

  • Anonym

    Är det ingen som minns ”The Cruel Sea”, baserad på Nicholas Monsarrats roman med samma titel? Ingen annan film jag känner till skildrar i svartvitt konvojerna under Andra världskriget. Jack Hawkins som huvudpersonen gör ett trovärdigt rollporträtt av en kapten från handelsflottan, som blir chef för en korvett.

  • Anonym

    Tack för tipsen Dick

  • Anonym

    Teveserien ROME  (Caesars tid dvs. sista årh. f Kr) upplevde jag som sällsynt god romarbeskrivning vad gäller det dagliga livet. Historieskrivningen, däremot, var lite mer yvig.

  • MartinA

    ”Visst, det är gott om historiska felaktigheter i skildringen av huvudpersonen och hans liv”

    ”Tidsfärgen är präglad av eftervärldens uppfattning av eran, men filmen lockar till frågor om rollkaraktärerna”

    Ja, får jag tipsa om matrix och batman, de kanske inte är historiskt korrekta. Eller ens historiska. Men de lockar till frågor om rollkaraktärerna.

  • MartinA

    Att vilja fortsätta existera är nazism?

  • Anonym

    Det var ju en sällsynt märklig beskrivning av historia och nutid. Har du kanske ett manifest att dela med dig av?

  • Anonym

    Jodå, viss minns jag The Cruel Sea. Läste boken nyligen för femtioelfte gången. Mycket bra.

  • Anonym

    Den ryska filmatiseringen av Tolstojs Krig & Fred, inte den amerikanska, rekommenderas starkt.

blog comments powered by Disqus