Karl Roves valtips; Christie-Hillary 2016?

WASHINGTON När tuppen gal på morgonen den 7 november heter presidenten Mitt Romney. Detta enligt Karl Rove i veckans krönika i Wall Street Journal.

Skälen: Romney ledde i fler mätningar senaste veckan, Barack Obama når aldrig över 47,2 procent (Roves chef George W Bush hade 49 procent vid samma tidpunkt 2004) och fler republikaner än demokrater väntas rösta.

Mot detta talar, fortfarande, delstatsmätningar i swing-stater där Obama leder och brandväggen: Iowa, Wisconsin och Ohio.

Obama kommer att dunsa ner i åtta av de nio vågmästarstaterna fram till valet, Romney återupptog kampanjandet på onsdagen i Florida och fortsätter idag i Virginia.

Fyra dagar kvar.

En annan fråga är Sandy-effekten och huruvida Obama lyckats bevisa att den federala staten har en viktig roll i katastroflägen (Romney vidhåller att ansvaret bör läggas på delstaterna). Den republikanske New Jersey-guvernören Chris Christie som tillhört Obamas allra, allra vassaste kritiker kan nu inte komma på mer gott att säga om Obamas insatser, gör en sökning på ”christie obama endorsement” får ni se själva. På onsdagen utgjorde de rena Bröderna Brothers när de inspekterade den fruktansvärda förödelsen längs kusten.

Christie sa att han inte var redo för vicepresidentposten i år men han siktar nog högre och om Romney får två perioder måste han ju vänta till 2020. Det spekuleras förstås för fullt i en Hillary Clinton-kandidatur, så vem vet, om Obama vinner på tisdag kan pundits börja gnugga händerna inför racet 2016.

Visa kommentarer (30 st)

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet

  • Anonym

    Nu ska du inte måla fan på väggen, båda kan ha rätt ,men Borg kan ha snackat sej till lite mer rätt, genom att rida på allas eländesrätt. Konstigt var att det skedde så tidigt. Sen som passus, varför ser du så arg ut på bilden, så elak är du väl inte?

  • Anonym

    Ehh, så har du bytt bild, förlåt mej!

  • http://pulse.yahoo.com/_VTAU6Q3B5IO4DKTT725GTQO6ZA Anonym Person

    Det vi har just nu är en skuldkris. Orsakad av för stora skulder i hela
    västvärlden. Just nu ligger fokus på Italien och Grekland men faktum är
    att sitationen inte är särskilt bra i Sverige heller. Vår statsskuld är
    låg, men hushållens skulder stora, ca 100% av BNP (googla ”Från guld
    till skuld”). Italiens statsskuld är 120% av BNP, så Svensson är inte
    mycket bättre än Berlusconi. Och den totala svenska skuldsättningen är
    större än USA:s.

    Att stimulera Svensson till ökat lånande med sänkta räntor vore i
    detta läge fel. Räntan bör ligga still eller helst höjas. Tyvärr finns
    det en hel generation som kommit att betrakta banker som en
    penningutdelande välgörenhetsinrättning och lågräntelobbyisterna kommer
    förmodligen att göra sina röster hörda under en tid framöver. Låt oss
    hoppas att Riksbanken har förstånd och integritet nog att inte lyssna på
    stollarna.

    /Bostadsbubblan 2011, youtube

  • Anonym

    Oj, ”den totala svenska skuldsättningen är större än USA:s.”

    Den totala, inte per capita, utan den totala.

    Ve oss.

  • Anonym

    Har författaren till texten tänkt att vi skall lösa problemen med att låna mer? När skall världens politiker lära sig. En ekonomi som byggs upp på krediter fungerar inte, förr eller senare måste länder betala.
    Om de som lånat i länderna slipper betala, kostnader läggs istället på folk som aldrig spenderat eller kanske sparat. Då uppstår spänningar

  • Anonym

    Ingves kanske inte är så dum ändå. Säger att räntan ska höjas så blåser han inte upp bostadsbubblan mer än nödvändigt. Personligen skulle jag gilla om de förde en hård räntepolitik istället för det bedrövliga lågränteträsket vi ser i Europa och framförallt USA. 

  • Guest

    Nästan humor ”de akuta problemen löses”. Akuta problem brukar inte hålla på år efter år. Nu har Italien börjat samma resa som Grekland och slutet lär blir detsamma: konkurs. Och med det faller en rad storbanker så hittills har vi inte ens sett början på slutet.

  • Anonym

    Räntorna är löjligt låga idag. De är bara höga om man har en skuldnivå som man egentligen inte har råd med, och tror att om man bara kan öka skuldsättningen lite till så kommer tillväxten äntligen bli uthålligt hög och alla problem att lösas.
    Låga räntor satte oss (västvärlden) i skiten, tillsammans med demografi, (brist på) demokrati, brist på moral och vanföreställningar om att alla kan nå välstånd genom att tvätta varandras skjortor. Det senare har lett till en industri-, miljö- och energipolitik som exporterat tiotals miljoner industrijobb från västvärlden till Kina mfl (bra för dem). Nu har vi fått notan för våra vanföreställningar.

  • Anonym

    Vart tog problemet höjda bostadspriser i centralt belägna platser, som orsak till att ”nu måste vi höja räntan ” vägen??

  • Anonym

    Förr i världen åt inflationen upp räntor och lån, medan nu så är inflationen närmast lägre än räntan. Så jag vet inte om de är så löjligt låga ur det perspektivet.

  • http://pulse.yahoo.com/_N4DZITHHT6A35S62QFTGYDHYBE R E

    När ska räntan höjas om inte nu,är det skulderna som är för liten tycker regering o riksbank, kommer direktiven från usa

  • Anonym

    Jag trodde hela poängen med en oberoende riksbank var att den kan ha en annorlunda uppfattning om konjunktur än finansdepartementet. Det är en grundläggande princip i alla västländer att riksbanken är oberoende. Tror Carolina Neurath att Borg vill ändra på de här förhållandet? 

  • Anonym

    Riksbanken vill ha kvar vapnet med räntesänkningar så länge som möjligt. Målet i år är att höja räntorna så mycket som möjligt innan det är dags att sänka dem. Det är Riksbankens sätt att samla i ladorna och inte alls konstigt. Det ligger helt och hållet i min makroekonomiska prognos. Jag trodde dock faktiskt på en höjning till innan de skulle plana ut och sedan dumpa räntan mer eller mindre fullständigt under de första mötena 2012.

    Anders Borg har dock väljare att ta hänsyn till och måste därför vara extra orolig utåt för att verka seriös. Dessutom lyckades Borg bra med chickenrace mot Riksbanken under senaste ”sänkningsperioden” av räntan. Han lyckades där alltid lägga sina egna propositioner, presskonferenser etc. efter att Riksbanken hade sina möten. Allt för att utåt visa att han minsann inte skulle expandera finanspolitiken och därmed ”tvinga” Riksbanken att göra hans jobb. Anders är smartare än många förstår tror jag och han har hittills alltid lyckats få Riksbanken dit han vill ha den trots att han inte utövat påtryckningar.

    Borg kör nog inte igång med finansiell expansion förrän räntan är nere i botten igen, d.v.s. tidigast framåt sommaren 2012 och senast mot slutet av 2012. Det är desutom lagom inför valet.

  • http://pulse.yahoo.com/_N4DZITHHT6A35S62QFTGYDHYBE R E

    David Rockefellers öppningstal på Bilderbergmötet i juli 1991 i Baden-Baden läckte ut och det säger väl egentligen allt:
    ”Vi är tacksamma mot Washington Post, New York Times, tidskriften Time och andra framstående publikationer, vilkas direktörer har deltagit i våra möten och hållit tyst i nästan 40 år.
    Det hade varit omöjligt för oss att utveckla vår plan för världen, om vi hade blivit utsatta för publicitetens skarpa ljus under dessa år. Men världen är nu mer förfinad och förberedd att marschera i riktning mot Världsregeringen.
    En intellektuell elits och världsbankirernas övernationella suveränitet är förvisso att föredra framför  framför det nationella självbestämmande som tillämpats i gångna århundraden.”Där har ni det mina damer och herrar, elitens egna ord i svart på vitt.

  • http://pulse.yahoo.com/_A42R7FYVUAEMTYCZHPUOCJ45LQ Henke

    Med undantag för killen som tydligen behöver ta fram sin abacus igen, sägs det flera sanningar och halvsanningar. Anonym Person: om du gjorde dig besväret att undersöka så är den totala amerikanska statsskulden snart uppe i 15 biljoner eller 14 977 480 000 000 US Dollar med en skatteinkomst på 2 296 747 390 000 och utgifter på 3 599 376 445 000 enligt US National Debt clock, det innebär alltså 133 204 Dollar per innevånare enbart i statsskuld. Alltså dryga 900 000kr per skattebetalande innevånare i USA, till det kommer privata skulder för bostäder bilar mm.

    Hur Ingves tänker vet inte jag heller, men samtidigt är det hans uppgift att ”skrämma ner” inflationen, du hörde rätt, skrämma!
    Att hålla inflationen nere är den primära uppgiften för Stefan Ingves och då är hotet om räntehöjningar en lika god åtgärd som att verkligen höja räntan för att människor i allmänhet ska få en rädslans tanke att de kommer att stå med riktigt svidande räntor. Då funderar Svensson en eller två gånger till innan han handlar en ny platt-tv på kredit.

    Samtidigt håller jag med om att den räntebanan som Stefan Ingves förespråkar är rent av farligt, det finns betydligt större risker än att Svensson får besök av kronofogden som hämtar hem sagda platt-tv och kanske den nya tvättmaskinen också.
    Står företagen utan kontanta medel att investera så kommer företagen tvingas skicka hem tiotusentals med arbetare och tjänstemän och det drabbar både vår statskassa, bytesbalans, BNP och den enskilde medborgaren.

    Vår ekonomi handlar om så mycket mer än att sitta och vara förbannad på att din granne har både en ny Mercedes på uppfarten och en ny plasma och dessutom sitter och surfar med varsin surfplatta i trädgården.

  • Ragnar Hagqvist

    Inget illa menat, men jag måste påpeka att 14 977 480 000 000 är ungefär lika med 15 BILJONER, inte triljoner. ;)

  • http://pulse.yahoo.com/_A42R7FYVUAEMTYCZHPUOCJ45LQ Henke

    Jag får tydligen rätta mig själv, jag stirrade mig blind på den korta skalan, Sverige använder den långa skalan. Men då får du vara konsekvent och INTE använda miljard, det finns inte i långa skalan, det är ett låneord. Se Wikipedia:
    http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5nga_och_korta_skalan_f%C3%B6r_stora_tal

  • Hilfe!

    Det är sant att skuldfällan redan har slagit igen, så att det inte finns någon enkel väg ut längre. Och att vi påverkas av omvärldens lågräntepolitik.

    MEN – det är fortfarande helt ohållbart att sänka räntan för att göra skuldbergen ännu större! Det funkar inte, och det innebär ett systematiskt rån av alla de som faktiskt insett att kreditexpansionen var ohållbar och valt att inte delta.

  • Hilfe!

    Nej, det tillhör vanföreställningen att vi skulle ha låg inflation.

  • Guest

    man kan undra över riksbankens dåliga omvärlds analys

  • Anonym

    Vad pratar du om? ”Miljard” betecknar 10^9 i svenska språket. Det står ju till och med på wiki-sidan du länkar till.

    ???

  • Anonym

    Vad är det som är dåligt med den?

  • Anonym

    Så du väljer skuldkris framför effektivisering och sparsamhet?

    Du tycker det är viktigare att lata/lågproduktiva arbetare och tjänstemän ska få behålla sina jobb med lånade pengar, även om arbetsgivaren inte kommer att kunna betala tillbaka dessa lån?

    Varifrån ska pengarna tas för att behålla jobb åt människor som kostar mer än de tillför? Ska vi stjäla från pensionskassorna? Höja skatterna? Exploatera miljön?

    Jag börjar förstå varför det inte går att skydda sig mot ”skuldkriser”. Majoriteten vill ha dem.

  • Ragnar Hagqvist

    Du kan uppenbarligen skriva svenska bra. Att du är så osäker på
    räkneorden, som väl får anses vara lågstadiekunskaper, att du måste slå upp dem förvånar mig därför lite.

    En miljon:  1 000 000

    En miljard: 1 000 000 000

    En biljon:   1 000 000 000 000

    En biljard   1 000 000 000 000 000

    En triljon    1 000 000 000 000 000 000

    Ser du mönstret? Låter det bekant? En triljon är alltså lika med en miljon biljoner.

  • http://pulse.yahoo.com/_A42R7FYVUAEMTYCZHPUOCJ45LQ Henke

    Vad är ditt problem, kom in i matchen och diskutera ekonomi eller utvandra!

  • http://pulse.yahoo.com/_A42R7FYVUAEMTYCZHPUOCJ45LQ Henke

    Det märks att du har aldrig startat eller drivit ett företag. Om du ska tillverka någon behöver du startkapital för att köpa in maskiner och betala löner tills du får in betalningen för produkterna du tillverkar och säljer.

    Till och med en enkel rörelse som en korvkiosk behöver ett startkapital, även om du tjänar bra med pengar så är det vissa månader som du betalar mer än intäkter. Du betalar nämnligen skatt i förskott på en uppskattad vinst liksom löneavgifter (pensionsavgifter mm) som kan väl överstiga ditt samlade kapital.
    Du saknar alltså tillfälligt likviditet om du läser lite bokföring.

    Eller menar du att alla våra tjänstemän är lågproduktiva och alla arbetare lata och förtjänar inte ett jobb?
    Till och med stora företag som är världsledande i det här landet, Scania, Skanska med flera behöver ta lån tillfälligt för att täcka likviditeten i rörelsen.

    Det är inte där vi ska spara, vi måste bygga sjukhus och en effektiv industri. Även vindkraftverk byggs med lånade pengar och det är väl hållbart, eller?

    Läs en kurs i bokföring på kvällstid, jag rekommenderar Folkuniversitetet i Stockholm, en kväll i veckan i 13 veckor, du får en uppfattning om skattelagstiftning, bokföring, ekonomi och så lär du dig ett bra yrke samtidigt.

    Vet du vad termen Fractional Banking innebär? Du tar inte pengar från någon annan verksamhet när du lånar pengar, de skapas i samma ögonblick som du tar lånet.

  • http://pulse.yahoo.com/_A42R7FYVUAEMTYCZHPUOCJ45LQ Henke

    Se mitt svar nedan.

  • Anonym

    Funkar kommentarerna nuförtiden?

  • Anonym

    Tror inte Karin Henriksson att ”Obamas insatser” som ledde fram till Benghazi-skandalen kan påverka valet också? Vita Husets hantering verkar ju mest påminna om ”Don’t ask, don’t tell”, för att citera Jay Leno.

  • Anonym

    Kan fru Henriksson möjligen förklara för oss svenskar vad som hände Obama på vägen från Occidental till Vita Huset.
    $5 miljoner räckte inte denna gång, en passande dusör till att täcka advokat kostnader för att dölja Obamas förehavanden och som Mitt Romney redan upplyst befolkningen om. Det stinker om Demokraterna i Amerika och det förstärks i SvD.

blog comments powered by Disqus

Höjd säkerhet efter brutalt mord på soldat

"Terrorrelaterat"

Cameron kallar till krismöte.

Flyktingar lever allt farligare

Världen har blivit en farligare plats för flyktingar.

Historiskt priskrig
på bolån bryter ut

Blogg

Swedbank vill ta tillbaka taktpinnen.

”De bestämmer över vår yttrandefrihet”

Krönika

Vinstintresset styr sajternas censur.

”Nya regler hot mot idrottsgymnasium”

Brännpunkt

”RF sätter käppar i hjulet.”

Kennedy missade hjältechans i derby

Perspektiv

”AIK:s guldtåg har redan gått”.

Spaningsledarnen Kenneth Rautio, under en presskonferans i Luleå med anledning av den försvunna 20-åriga kvinnan i Boden. Webb-tv

Samtliga delar av kroppen har hittats

Boden

Fynd i sökande efter 20-årig kvinna.